„Dziewczyny i samochody" to kalendarz samochodowy stworzony przez Katkę Blajchert i Urszulę Kozak. W ramach rozpoczętego w 2018 roku i kontynuowanego projektu artystki co roku publikują kalendarz ze swoimi fotografiami. Jest to alternatywna wersja dla pełnych seksizmu i stereotypów na temat kobiet kalendarzy wiszących w warsztatach samochodowych. Pomysł artystek jest prosty: pokazuje prawdziwe dziewczyny, z ich prawdziwymi samochodami, w ich codziennym otoczeniu. To prosta feministyczna wypowiedź, a zarazem estetyczne spojrzenie na współczesną Polskę.
Urszula Kozak, Katka Blajchert
Katka Blajchert tworzy instalacje, filmy i fotografie. W swojej sztuce zajmuje się najbliższym otoczeniem, jego wielowarstwowością i problematyką. Interesuje ją wymiar antropologiczny. Często tworzy prace polegające na interwencjach w przestrzenie ogólnodostępne. Jest także czwartym pokoleniem fryzjerów w swojej rodzinie. Łączy zdecydowaną postawę ideową z praktyką rzemieślniczą w prowadzonym zakładzie fryzjerskim Ciach, dzięki czemu uzyskuje natychmiastową sprawczość. Obecnie jest również organizatorką comiesięcznych wydarzeń „Kurtynka”, które dają artystom możliwość pokazania się w przestrzeniach codziennego użytku. Pochodzi z Nowego Portu w Gdańsku, mieszka i pracuje w Warszawie. Uzyskała tytuł magistra na Wydziale Rzeźby i Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz tytuł licencjata na Wydziale Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawia w Polsce i za granicą. Odbyła rezydencję artystyczną w Białymstoku dzięki Galerii Arsenał oraz w Chicago w USA dzięki Ciach Fryzjer.
Urszula Kozak zajmuje się wideoartem i fotografią, w swoich pracach porusza kwestie relatywizmu czasu i przestrzeni. Studia rozpoczęła na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, po dwóch latach przeniosła się na Wydział Intermediów, który ukończyła dyplomem magisterskim (2014). Od 2012 roku bierze udział w wystawach i projektach audiowizualnych w Polsce i za granicą, a także współorganizuje wydarzenia cykliczne „Share PL” i „ZacieRGB”. Otrzymała nagrodę Grand Prix na Festiwalu Interference w Szczecinie (2014). Obecnie zajmuje się projektami społecznymi w Warszawie, bierze udział w rezydencji KEM oraz innych inicjatywach poszerzających świadomość indywidualnego potencjału w przestrzeni społecznej.
Rok powstania: 2018/2022
wydruk wielkoformatowy