Jak zakończyć walkę o ulice? O projektowaniu uniwersalnym miasta
WARSZAWA W BUDOWIE 14

Zapraszamy na drugą część debaty o uniwersalnym projektowaniu miast z udziałem: Anny Paź (Naczelniczki Wydziału Kształtowania Przestrzeni Publicznej
w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego), Hanny Malik-Trochy (architektki, ekspertki dostępności NRAC), Eweliny Jaskulskiej (Architektoniczki), Agnieszki Jaskulskiej, Katarzyny Nicewicz (Fundacja Daj Herbatę) i Tomasza Fudali (kuratora festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE), na której zaproszeni goście opowiedzą o swojej roli w mieście i sytuacjach, w jakich z ich perspektywy pojawia się kwestia „walki o ulice”.

 

Ludzki mózg posiada zdolność adaptacji i dostraja się do otoczenia, w jakim się znajduje. Odpowiednio zaprojektowana ulica potrafi nas ukierunkować na ufność i empatię. Debata przybliży projektowanie uniwersalne, które pozwala wziąć pod uwagę zróżnicowane potrzeby mieszkańców. Dyskusja odbywa się dzięki współpracy festiwalu z Pełnomocniczką Prezydenta m.st. Warszawy ds. Dostępności.

Podyskutujmy o miejscu na ulicy dla osób ze szczególnymi potrzebami. O tym, czy wykluczają czy zazębiają się z potrzebami kierowców, rodziców z dziećmi albo rowerzystów. Poruszone zostaną kwestie łączenia istniejącej i nowej tkanki, godzenia interesów różnych grup społecznych. Punktem odniesienia będzie opinia włoskiego architekta Giancarlo de Carlo: „jaki konsensus, taki plan”. Wydaje się, że uniwersalnie zaprojektowane miasto dla każdego to nie utopia, ale realny cel.