Jak zakończyć walkę o ulice? O projektowaniu uniwersalnym miasta
WARSZAWA W BUDOWIE 14

Zapraszamy na debatę o projektowaniu ulic w ramach 14. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE z udziałem: Bartosza Rozbiewskiego (z-cy Dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego), Donaty Kończyk (Pełnomocnik Prezydenta m.st Warszawy ds. dostępności), Grzegorza Madrjasa (Tramwaje Warszawskie), Agi Podgajny (architektki), Pauliny Toty (Fundacja Polska Bez Barier), Kacpra Kępińskiego (Kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki) i Tomasza Fudali (kuratora festiwalu).

 

Mózg ludzki posiada zdolność adaptacji i dostraja się do otoczenia, w jakim się znajduje. Odpowiednio zaprojektowana ulica potrafi nas ukierunkować na ufność i empatię. Debata przybliży projektowanie uniwersalne, które pozwala wziąć pod uwagę zróżnicowane potrzeby mieszkańców. Dyskusja odbywa się dzięki współpracy festiwalu z Pełnomocniczką Prezydenta m.st. Warszawy ds. Dostępności.

Zaproszeni goście opowiedzą o swojej roli w mieście, sytuacjach, w których z ich perspektywy pojawia się kwestia “walki o ulice”. Podyskutujmy o miejscu na ulicy dla osób ze szczególnymi potrzebami. O tym, czy wykluczają się czy zazębiają z potrzebami kierowców, rodziców z dziećmi albo rowerzystów. Poruszone zostaną kwestie łączenia istniejącej i nowej tkanki, godzenia interesów różnych grup społecznych.

Punktem odniesienia będzie opinia włoskiego architekta Giancarlo de Carlo: „Jaki konsensus, taki plan”. Wydaje się, że uniwersalnie zaprojektowane miasto dla każdego” to nie utopia, ale realny cel.